Banner
Banner
Banner

Španielsko: zníženie DPH u nových nehnuteľností

Španielska vláda znížila o polovicu DPH na nákup nových nehnuteľností. Namiesto pôvodných 8 percent zaplatí až do konca decembra kupujúci iba 4 percentá. Ak si kúpite teraz nehnuteľnosť v Španielsku, ktorá stojí 200 tisíc eur, ušetríte nezanedbateľných 8 000 eur.

Vláda si od tohto kroku sľubuje oživenie trhu s nehnuteľnosťami, predovšetkým zníženie počtu nepredaných nehnuteľností. Trh s novými nehnuteľnosťami totiž v poslednej dobe stagnuje, medziročne ich číslo pokleslo len o 0,08 percenta a počet nepredaných nehnuteľností sa blíži 700 tisícom.

Zmena DPH je platná od 21. augusta tohto roka do 31. decembra. DPH sa vypočítava zo základnej predajnej ceny nehnuteľnosti, klient teda ušetrí 4 percentá sumy, ktorá je uvedená v kúpnej zmluve.

Španielsko čakajú už v novembri nové voľby, ktoré sa mali pôvodne konať až v marci budúceho roka. Tento krok by mal podľa vlády urýchliť legislatívne zmeny, malo by to pomôcť Španielsku čeliť ekonomickej kríze. Za favorita volieb je považovaná stredopravá strana ľudovcov, ktorá už avizovala, že ak zvíťazí, s daňovými úľavami by pokračovala aj v budúcom roku.

Rubrika: Reality Španielsko, Zahraničné reality
Zahraničné reality a nehnuteľnosti