Banner
Banner
Banner

Akým smerom sa vydajú ceny španielskych realít?

Španielsko je momentálne bezpochyby jednou z najostrejšie sledovaných krajín investorov do rezidenčných nehnuteľností. V dôsledku krízy tu ceny výrazne klesli, aký bude ďalší vývoj, je ťažké predpovedať. V každom prípade ale platí, že pokiaľ máte záujem o nehnuteľnosť pri mori prioritne pre vlastné užívanie, je Španielsko jednou z najzaujímavejších možností.

V prípade, že vám ide hlavne o zhodnotenie investície (nie iba formou prenájmu nehnuteľnosti) a chcete špekulovať na pokles cien, je otázkou, akým smerom sa ceny nehnuteľností v Španielsku vydajú.

V Španielsku, Kanárskych ostrovoch a Malorke (a ďalších Baleárskych ostrovoch) je momentálne k dispozícii až jeden milión nepredaných apartmánov a bytových štúdii. Španielsko trápi vysoká nezamestnanosť presahujúca 12%, mnoho ľudí má problémy so splácaním hypoték. Nehnuteľnosti sú teraz o 25 až 30% lacnejšie, v niektorých oblastiach dokonca až o 40%, a to vrátane realít v atraktívnych lokalitách pri morskom pobreží.

Niektoré analýzy predpovedali postupný rast cien španielskych nehnuteľností v priebehu tohto roka. Argumentom pre túto predikciu bol aj narastajúci trend dopytu najmä po nehnuteľnostiach na španielskych ostrovoch. Podľa analýzy RICS European Housing Review 2011 zatiaľ banky držia zhabané nehnuteľnosti a nechcú priznať stratu tým, že by ich s výraznými zľavami predali. Otázkou však je, či tento postup povedie k zabrzdeniu cenového pádu, alebo naopak oslabí už aj tak živoriaci dopyt, pretože investori budú vyčkávať na uvoľnenie väčšieho balíka zhabaných nehnuteľností, ktoré by mohlo spôsobiť ďalší pokles trhu.

Rubrika: Reality Španielsko, Zahraničné reality, Články
Zahraničné reality a nehnuteľnosti