Banner
Banner
Banner

Ktoré destinácie tiahnu?

Ľudia, ktorí si plánujú zaobstarať prázdninovú nehnuteľnosť v zahraničí, vsádzajú už niekoľko rokov na osvedčené destinácie. Podľa jedného z prieskumov z minulého roka tradične medzi kupujúcimi víťazí Španielsko, Francúzsko a Spojené štáty.

Ďalší z prieskumov odporúča lokality, ktoré ponúkajú nehnuteľnosti za rozumnú cenu a zároveň je tu stabilný dopyt. To umožní ľuďom nehnuteľnosť bez väčších problémov predať, ak sa v budúcnosti rozhodnú pre zmenu. Medzi takými overenými a obľúbenými destináciami sú podľa prieskumu už spomínané Španielsko a Francúzsko (konkrétne Francúzska Riviéra), alebo napríklad ostrovy v Karibiku ako Dominikánska republika alebo Barbados.

Nehnuteľnosti v Španielsku lákajú predovšetkým svojimi výhodnými ponukami a podľa odhadov sa tento trend príliš nezmení. Ponuka je tu neustále obrovská. Jedným z miest, ktoré pociťujú v poslednej dobe zvýšený záujem zo strany zahraničných investorov, je napríklad andalúzska Marbella. Kým v predchádzajúcich rokoch záujemcovia o nákup zahraničných nehnuteľností uprednostňovali skôr vzdialenejšie destinácie a nebáli sa objavovať nové miesta, teraz sú skôr konzervatívnejší a vracajú sa k osvedčeným lokalitám. Marbella je práve jedna z nich.

Oproti tomu Francúzsko je z tohto pohľadu odlišná, kvôli kúpe sem mieria predovšetkým vyznávači životného štýlu “na úrovni”. Túto krajinu si obľúbili a chcú tu preto vlastniť aj nejakú nehnuteľnosť. Aj tu sa vďaka stabilnému dopytu stále dajú nájsť výhodné ponuky.

Obľuba nehnuteľností v Spojených štátoch pramení z výhodného výmenného kurzu, nízkych cien, dobre nastavených zákonov a v neposlednom rade tiež atraktivity krajiny. Kvôli poklesu amerického dolára je pre kupujúcich z Európy ponuka teraz ešte výhodnejšia. Rad investorov je v poslednej dobe presvedčená, že vlastniť nehnuteľnosť v Spojených štátoch je dobrou voľbou počas neľahkých čias hospodárskej krízy. Vlastníci navyše oceňujú to, že okrem vlastného užívania môžu nehnuteľnosť pomerne ľahko prenajať.

Záujem priťahujú svetová mesta typu Miami, San Francisco, New York, Houston alebo Phoenix. Zdá sa, že svoju úlohu má aj prítomnosť medzinárodného letiska. Florida, Arizona, Texas a Kalifornia tiahnu zahraničných záujemcov oproti tomu na vzdelávacie, obchodné, lekárske a rekreačné účely. Záujem pociťujú aj v Pensylvánii, Severnej Caroline alebo na Havaji.

Podľa odhadov realitných agentov bude v tomto roku veľký záujem aj o Barbados. Turizmus tu prekvitá, čo pomáha udržať na vyššej miere ceny nájmov pre majiteľov nehnuteľností. Podmienky tu sú výborné aj pre prípadných investorov zo zahraničia, obstarávacie ceny ale k tým najlacnejším nepatria. Barbados má dobrú infraštruktúru, navyše je sám o sebe krásny.

Podľa ďalších prieskumov budú v tomto roku patriť medzi najvýhodnejšie destinácie pre nákup nehnuteľnosti tieto miesta: Švajčiarske Alpy, Francúzska Riviéra, Mallorca, Ibiza, Grécko, Mauritius a Barbados.

Rubrika: Zahraničné reality, Články
Zahraničné reality a nehnuteľnosti