Banner
Banner
Banner

Ceny nehnuteľností vo Francúzsku zostávajú rovnaké

Ak by sme mali charakterizovať trh s nehnuteľnosťami vo Francúzsku v uplynulom roku, najpresnejšie by bolo uviesť, že ceny stagnujú. Rast priemernej ceny nehnuteľností vo Francúzsku nebol tak výrazný ako v roku 2011. Ceny nehnuteľností v celom Francúzsku boli v roku 2012 v priemere 0,8% vyššie ako pred rokom.

Ak dnešnú situáciu zasadíme do historického kontextu, je potrebné uviesť, že medzi rokmi 1998 a 2007 zaznamenali nehnuteľnosti skokový nárast. Ceny domov vzrástli o 130,6%, ceny bytov dokonca o viac ako 150%. V období 2007 až 2012 potom boli byty opätovne valorizované a domy získali daňovú úľavu.

Blýska sa na lepšie časy?

Realitné kancelárie po celej krajine konštatujú, že klienti zatiaľ s kúpou skôr vyčkávajú. Vo väčšine prípadov sa citeľne predĺžila doba, než sa predaj skutočne odohrá. Takmer polovica transakcií trvá 4 až 6 mesiacov, tretina od 6 do 12 mesiacov a 9% dokonca dlhšie ako rok. Kupujúci to zdôvodňujú tým, že majú problém zohnať výhodnú pôžičku. Ďalším potom ceny prídu príliš vysoké. Predávajúci si toho začínajú byť vedomí a v mnohých prípadoch už sú ochotní cenu znížiť.

Zmena prístupu už sa však začína mierne meniť aj u kupujúcich. Väčšina ich je vo veku 35 až 45 rokov a hľadajú nehnuteľnosť, v ktorej budú skutočne bývať. Prichádzajú však samozrejme aj investori a záujemcovia o prázdninovú nehnuteľnosť. Medzi tými, ktorí hľadajú naozaj strechu nad hlavou, je poznať posun. Viac ako polovica ich je ochotná rozšíriť okruh hľadania geograficky, ďalší sú ochotní ustúpiť zo svojich požiadaviek na vlastnosti nehnuteľnosti. Niektorí by boli ochotní kúpiť nehnuteľnosť, ktorá by sa musela najprv zrenovovať, ďalší by brali aj nehnuteľnosť menšiu, než akú pôvodne zamýšľali.

Podľa odhadov by mali ceny zostať v tomto roku zhruba na rovnakej úrovni, zrejme sa však budú aj naďalej zdvíhať úroky. Vedľajším efektom by mohlo byť oživenie trhu s nehnuteľnosťami.

Rubrika: Reality Francúzsko, Zahraničné reality, Články
Zahraničné reality a nehnuteľnosti