Banner
Banner
Banner

O nehnuteľnosti v Nemecku je záujem

Len niekoľko západoeurópskych krajín je v nehnuteľnostiach natoľko konzervatívnych ako Nemecko. Nehnuteľnosť tú vlastnia menej ako polovica obyvateľov. Jedným z dôvodov sú prísne pravidlá bánk pri udeľovaní pôžičiek, okrem iného zloženie nemalej finančnej zálohy, čo odradí rad potenciálnych kupcov.

V čase európskej krízy sa však situácia začína mierne obracať. Nemci vnímajú investíciu do nehnuteľností ako bezpečnú a trh s nehnuteľnosťami je rozhodne živý. Niektorí odborníci však varujú pred tým, že ceny nehnuteľností rastú neúmerne rýchlo a ohrozujú ekonomiku krajiny.

Záujemcovia o kúpu nehnuteľnosti zaplavujú Berlín aj ďalšie nemecké mestá. Okrem investície do budúcnosti ich lákajú aj nízke úroky. Zvyšujúci sa záujem len za posledný rok zdvihol v niektorých oblastiach ceny už o 20%.

Záujem nemajú zďaleka len Nemci, vo vyššej miere prichádzajú aj zahraniční investori, ktorých láka finančná stabilita krajiny. Dôležitým faktorom je to napríklad pre Talianov či Grékov, pri ktorých v domovskej krajine ekonomická situácia nie je nijako ružová.

Nemecké banky zostávajú veľmi opatrné a prijímajú také opatrenia, ktoré eventuálnemu vzniku realitnej bubliny predchádzajú, alebo by aspoň výrazne zmiernili jej dopady. Pri udeľovaní pôžičiek už teraz napríklad berú ako orientačnú výšku 80% deklarovanej hodnoty nehnuteľnosti. A ani túto sumu nepožičajú celú. Ešte prísnejšie kritériá aplikujú na záujemcov zo zahraničia.

» Ponuka nehnuteľností v Nemecku.

Rubrika: Zahraničné reality
Zahraničné reality a nehnuteľnosti