Banner
Banner
Banner

V Španielsku sú na predaj celé dediny

Španielsko sa potýka s dlhodobými ekonomickými problémami a veľkou nezamestnanosťou. Ľudia dediny často opúšťajú a snažia si nájsť prácu vo veľkých mestách.

Na predaj tu sú mnohokrát celé dediny. Podľa španielskeho Národného štatistického úradu môže byť v krajine až okolo troch tisíc opustených dedín, ktoré by teoreticky mohli byť ponúknuté na predaj. Až v 90 % prípadov pochádzajú záujemcovia o kúpu z cudziny.

„Vo väčšine prípadov sa jedná o dediny, ktoré sú opustené už dlhšiu dobu, alebo sú tzv. vybydlené. Komplikáciou môže byť aj to, ak sa medzi zostávajúcimi obyvateľmi dediny vyskytne niektorý zo starousadlíkov, ktorý s predajom nesúhlasí, „vysvetľuje Jan Rejcha z realitnej spoločnosti Rellox, ktorá sa na nehnuteľnosti v zahraničí špecializuje. „Zmysluplné ekonomické využitie takejto investície je v takýchto prípadoch ťažké a kupujúcimi sú často nadšenci, ktorí dediny renovujú vlastnými silami, „dodáva Rejcha.

Nemusí to ale platiť vo všetkých prípadoch. V ponuke Relloxu je napr. štýlová dedinka v Andalúzii s kamennými domami v perfektnom stave, obklopená panenskou prírodou využívanou ako revír pre lov zveri. V tomto prípade sa prípadnému investorovi ponúka široká škála využitia od turistiky až napríklad po vybudovanie komunity cudzincov – penzistov, ktorí by tu trávili čas.

„Dedina má vlastný zdroj elektriny aj pitnej vody, v prípade záujmu je možné dokúpiť aj susediace pozemky až o výmere 600 hektárov, „uvádza Jan Rejcha. „V prípade dobrého podnikateľského projektu potom taký nákup môže byť dobrou investíciou. Cena je ale pochopiteľne vyššia, než v prípade v médiách často spomínaných dedín v Španielsku kúpených takzvane za babku, „doplňuje Rejcha.

Rubrika: Reality Španielsko, Zahraničné reality, Články
Zahraničné reality a nehnuteľnosti